Fireplace stove fan 5 Fire 685S - TURBO FAN
Fireplace stove fan ECOFAN 5 blades - Fire- TURBO FAN
Ecological fan for fireplaces, stoves, ovens, cookers and fireplace stoves . It produces its own electricity for its operation. Maximum temperature range: 55° C - 340 ° C, 300m3 / h
19.3 cm tall 1 propeller fan with I-shaped base.
The fan is an excellent addition to any stove that has a smooth and flat surface, such as wood-burning stoves, coal stoves, gas stoves, and the like.
It is only necessary to place the fan on a flat and smooth surface, ideally near the edge of the stove.
Advantages of a fireplace stove fan
- Increased efficiency: Warm air circulates directly into the living area faster than most heat rising immediately to the ceiling, increasing the heating efficiency of your stove.
- Fuel savings: Tests conducted in collaboration with a leading Canadian university have shown that using a fan results in fuel savings of up to 18%.
- "No Fuss" function: The stove fan starts automatically and adjusts its speed to the stove temperature . When the stove heats up, the stove fan runs faster to get hot air into the room. When the stove cools down, the fan switches off automatically (bimetallic strip on the bottom of the fan).
- Cost of Operation: Using the heat from a stove, fireplace or range, a stove fan is the most economical way to effectively circulate warm air around a room. No wires, plugs or batteries are required.
- Unique blade design - safe and efficient: The unique fan is designed to provide a wide cross-section of gentle warm air movement to avoid unpleasant drafts.
Fireplace fan and its advantages
- Just place it on top of the stove and the fan will start to circulate hot air into your room as soon as the stove heats up.
- Reduce your heating bill - Heat your room up to 41% faster and save up to 18% on fuel costs
- Improved model - High-performance, ultra-quiet model that makes your fireplace even more efficient
- Self-regulation - After reaching a temperature of 55° C, the fan starts to rotate on its own and warm air enters the room.
- Timeless design - made of anodized aluminum
Packaging:
1 x ecological fan 5 blades - Fire- TURBO FAN
1 x instruction manual
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Height | 19.3cm |
| Width - pedestal | 10 x 7.5 cm |
| Weight of the shipped goods | 1.1kg |
| Fan blade length | 19 cm |
| RPM (revolutions per minute) | 720 |
| Maximum air flow per minute | 300 m/hour, 5.06m/minute |
| Fan operating temperature | 55-340C |
| Number of blades | 5pcs |
| Color |
|
|---|---|
| Maximum air flow per minute | 300m/hour 5m/min |
| Fan operating temperature | 55-340C |
| RPM (revolutions per minute) | 720 |
| Weight | 0,65kg |
| Výška | 19,3cm |
Rado Rado Verified review
kvalita
značka
rýchle doručenie
Verified review from a customer who purchased the product.
| Manufacturing company | Shenzhen Voda Tech Co., Ltd. |
|---|---|
| Address | Čína Huadong Building D, Baoan District, Shenzhen City, Guangdong Province Shenzhen City 518126 |
| voda@vodatek.com | |
| Manufacturer's representative in the EU | EC REP SERVICES SL |
| Address of representative in the EU | Španielsko Calle Gran Via 49, 7 Dch. Madrid 28013 Spain Madrid 28013 |
| EU representative email | ecrepservice@hotmail.com |














